Chełm, dn. 10.05.2017r.

Wyniki ogólnopolskiego konkursu fotograficzno-literackiego – Prymas Tysiąclecia, Stefan Kardynał Wyszyński – Ślady Pamięci.

Rok szkolny 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmie to czas przygotowań do Jubileuszu 25-lecia nadania szkole im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ciągu tego roku podejmowaliśmy wiele zadań, aby lepiej poznać Patrona i Jego nauczanie. Współpracując ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego ogłosiliśmy ogólnopolski konkurs fotograficzno-literacki Prymas Tysiąclecia, Stefan Kardynał Wyszyński - Ślady Pamięci. Celem konkursu było:

− Fotograficzne udokumentowanie miejsc poświęconych pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz opis tych miejsc

− Kultywowanie wśród dzieci i młodzieży pamięci o Stefanie Kardynale Wyszyńskim

− Pogłębienie wiedzy na temat Prymasa Tysiąclecia

− Rozwijanie umiejętności posługiwania się multimediami

− Rozwijanie umiejętności literackich uczniów

− Rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów

− Pogłębianie współpracy miedzy szkołami i placówkami oświatowymi.

Po obejrzeniu dostarczonych zdjęć oraz przeczytaniu opisów jury wyłoniło laureatów i przyznało wyróżnienia:

W kategorii klas I-III szkół podstawowych:

Aleksandra Niewęgłowska kl. III Szkoła Podstawowa nr 11 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie – laureat (opiekun p. Grażyna Wiśniewska)

Zofia Sobańska kl. III Szkoła Podstawowa nr 11 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie – laureat (opiekun p. Grażyna Wiśniewska)

Viktoria Bartosz kl. III Szkoła Podstawowa nr 11 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie – wyróżnienie (opiekun p. Dorota Kuchta)

Łukasz Krawczyński kl. II Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chełmie – wyróżnienie (opiekun p. Waldemar Kozłowski)

W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych:

Wiktor Golonka kl. VI Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siemieniu – laureat (opiekun p. Dorota Kucharuk)

Kinga Kasprzak kl. VI Zespół Szkół im. Stefana Wyszyńskiego w Rusku – laureat (opiekun p. Małgorzata Lajtlich)

Aleksander Piekarczyk kl. IV Zespół Szkół im. Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlinie – laureat (opiekun p. Marzena Sadowska)

Natalia Wawrzeniuk kl. V Szkoła Podstawowa Nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku – laureat (opiekun p. Małgorzata Bagińska)

Dominika Hać kl. V Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siemieniu – wyróżnienie (opiekun p. Katarzna Cioplińska)

Julia Łobejko kl. VI Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siemieniu – wyróżnienie (opiekun p. Dorota Kucharuk)

Magdalena Gąsior kl. V Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czudcu – wyróżnienie (opiekun p. Beata Szela)

Zuzanna Komuda kl. V Szkoła Podstawowa Nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku
– wyróżnienie (opiekun p. Małgorzata Bagińska)

W kategorii gimnazjum:

Michał Niemirowski kl. II Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 z Oddziałami Sportowymi w Chełmie – laureat (opiekun p. Beata Reps)

Weronika Szydłowska kl. II Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Baranowie – wyróżnienie (opiekun p. Małgorzata Osiak)

Tomasz Peciak kl. III Zespół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem – wyróżnienie (opiekun p. Dorota Jabłońska)

Nagrodę specjalną jury konkursu przyznało rodzinie Państwa Blaszków ze Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Chełmie. Zdjęcia i opisy literackie przygotowane przez Emanula z kl. I, Konstancję z kl. III, Amadeusza z kl. V, Teofila z kl. VI pod czujnym okiem mamy p. Małgorzaty były oryginalne i przedstawiały miejsca, w których pamięć o Wielkim Prymasie Tysiąclecia jest szczególnie kultywowana. Rodzina udostępniła zdjęcia z rodzinnych wypraw do Zuzeli – miejsca urodzenia Prymasa, Stoczka Warmińskiego i Komańczy – gdzie Prymas był więziony oraz Warszawy – miejsca, gdzie znajduje się Jego grób.

Laureatów konkursu oraz ich opiekunów organizatorzy zapraszają na rozdanie nagród, które będzie miało miejsce 25 maja 2017r. w czasie Jubileuszu 25-lecia nadania Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmie imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 9.00 w kościele pw. Świętego Ducha w Chełmie (ul. Grunwaldzka 32).

Po Mszy Świętej w godz. 10.30-12.30 część oficjalna, występy uczniów i poczęstunek  w budynku szkoły przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 15, zaś w godz. 12.30-14.30 Piknik Rodzinny na boisku szkolnym.

Ze względów organizacyjnych gorąco prosimy laureatów i ich opiekunów o potwierdzenie przybycia do dnia 16.05.2017r. (tel. szkoły 82/5603928, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Prosimy również uczniów o zabranie ze sobą stroju stosownego na piknik.

Uczniom wyróżnionym w konkursie nagrody zostaną dostarczone po 25 maja.

Wyrażamy podziw dla wszystkich uczestników, którzy pomimo młodego wieku potrafili wykonać fantastyczne zdjęcia i ciekawie opisać ślady pamięci o Niezwykłym Polaku, Prymasie Tysiąclecia, Stefanie Kardynale Wyszyńskim.

Fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmie oraz umieszczone w okolicznościowym albumie.

Jolanta Marciniak