Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu rok 2021 obchodzi bardzo wyjątkowo. W roku Patrona swoje działania edukacyjne i wychowawcze opieramy na wyrażeniu pamięci , szacunku oraz wielkiego uznania dla całego życia i dokonań Prymasa Tysiąclecia.
Inicjatywy  i działania szkoły  podkreślają obecności Prymasa Tysiąclecia w życiu społeczności  przez  cały rok szkolny oraz są  naszym przygotowaniem do uroczystości  Jego Beatyfikacji . Uczniowie angażują się w  konkursy  szkolne , powiatowe i ogólnopolskie na temat życia  i drogi do świętości naszego Patrona. Nauczyciele na lekcjach religii, języka polskiego, historii i zajęć z wychowawcą przypominają uczniom postać  i zasługi Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które dokonał  dla Kościoła i Naszej Ojczyzny.
Uczniowie kl. 6-8 wraz z wychowawcami   uczestniczyli  w projekcji filmu ,, Wyszyński – zemsta czy przebaczenie ”.
Z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas oraz Samorządu Uczniowskiego przygotowane  były uroczystości : Dzień Patrona , apel  z okazji 120 rocznicy urodzin i 40 rocznicy śmierci -  Prymas Stefan Wyszyński –Wychowawca Narodu, W hołdzie Beatyfikowanemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Poczet sztandarowy reprezentuje szkołę uczestnicząc w uroczystościach religijnych i państwowych : Msza Święta w Kościele pw. MB Pocieszenia w Manasterzu z udziałem abp Adama Szala połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania dla uczniów naszej szkoły,  Msza Święta połączona z intronizacją relikwii św. Jana Pawła II  przez abp Mieczysława Mokrzyckiego, Msze Święte na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, pielgrzymki do miejscowych sanktuariów.
Delegacja szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym  uczestniczyła w XII Pielgrzymce do Matki Bożej na Jasną Górę, składając dar ofiarny – haftowany ornat z wizerunkiem Prymasa Tysiąclecia . 

     W mojej pamięci i w sercu Prymas zajmuje miejsce wyjątkowe, bardzo osobiste. Mija 7 lat od nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego naszej szkole. Byłam orędowniczką tego, żeby to właśnie Prymas został naszym Patronem. Zapatrzona w Jego postawę, niezłomność  i postawienie na wartości, podążam za Nim zawodowo i prywatnie. Obecność Prymasa w naszej szkole  jest odczuwalna każdego dnia. Jego niezłomna postawa , pokora i wytrwałość jest naszym kierunkowskazem.
     Dzień 12 września 2021 r. pozostanie w sercach społeczności szkolnej na zawsze -  uroczystość Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej . 
     W tym dniu byłam w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Niemożliwe stało się możliwe. Trzymając   w rękach kartę wstępu, pełna radości i wdzięczności, czekałam na wejście do świątyni.
     Bardzo emocjonalnie przeżyłam moment  odczytania aktu ogłoszenia nowych beatyfikowanych przez kard. Marcello Semeraro  oraz odsłonięcia tablic z wizerunkiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki  Elżbiety Róży Czackiej.  
     Piękna oprawa muzyczna  liturgii, dekoracje i wystrój Świątyni Opatrzności Bożej zrobiły na mnie duże wrażenie . Zabezpieczenie logistyczne , ochrona i służby harcerzy  wzorcowo spełniały swoje zadanie .
     Uczestnictwo  we Mszy Świętej było moim  ogromnym podziękowaniem  za Pasterza , Ojca i Człowieka – Kardynała Stefana Wyszyńskiego . Patrona  , który od 2014 r.  daje mi siłę i motywację do  pracy. Podążam  Jego śladami , myśli i przesłania  Prymasa wcielam w życie zawodowe i prywatne. Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński ciągle przypomina mi , że od siebie należy wymagać najwięcej . Świadectwo Jego życia pokazuje, jak ważną rolę odgrywa Człowiek . Kardynała Stefana Wyszyński jest przewodnikiem, za którym podążają w szkole : uczniowie , nauczyciele , pracownicy szkoły oraz rodzice . 
    Gorąco modliłam się o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i jestem wdzięczna Bogu, że do niej doszło. 
    Mój udział w tym doniosłym wydarzeniu , to zwieńczenie mojej modlitwy, pragnień i mocnej  wiary. Nie były możliwy, gdyby nie siedmioletnia droga w poznawaniu  Osoby Prymasa  i podążanie Jego śladami .Zachowanie dziedzictwa Tego wielkiego Polaka i przekazywanie go  następnym pokoleniom jest misją  uczniów , nauczycieli i rodziców naszej szkoły.
     Niedzielna uroczystość pozwoliła mi również poznać Błogosławioną Matkę Elżbietę Różę Czacką , która  wspólnie z Prymasem została ,, nam dana dzisiaj  przez Boga  w tych trudnych czasach właśnie po to, byśmy nie tracili nadziei, żebyśmy mieli odwagę na zmaganie z rzeczywistością  ”.
     Po Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej odwiedziłam Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Choszczówce . Czułam ,że muszę  być w tym  miejscu.  
    Modlitwa w Kaplicy Prymasowskiej , zwiedzanie gabinetu Prymasa i rozmowa z p. Iwoną Czarcińską  - piękne zakończenie tej wyjątkowej , niedzielnej uroczystości.  
    To był niezapomniany i wartościowy dzień , który będzie procentował w dalszej mojej życiowej drodze. 

         Podziękowanie składam  pani Iwonie Czarcińskiej z Instytutu Prymasowskiego oraz Pani Elżbiecie Dmitrowskiej – Kaduk Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za możliwość wyjątkowego przeżycia  Beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. 

                                         Z wyrazami wdzięczności  

Małgorzata Flis 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu 

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół

 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Adres do korespondencji:

Instytut

Prymasa Wyszyńskiego

ul.Świerkowa 4

03-054 Warszawa

Numer telefonu:

228316151 

Konto pocztowe Stowarzyszenia:

zarzadwyszynskistowarzyszenie

@gmail.com 

Numer konta Stowarzyszenia:

Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.

System bankowy

01-211 Warszawa

Kasprzaka 10/16

Oddział w Leżajsku

ul. Mickiewicza 40

37-300 Leżajsk

Numer rachunku:

63203000451110000003300560