Bank pomysłów

Działalność szkół i placówek oświatowych przed zbliżającą się beatyfikacją

Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego

Tutaj przejdź do listy pomysłów.

IX pielgrzymka Szkół Prymasowskich Jasna Góra, 16 maja 2018 r. "Kocham ojczyznę więcej niż własne serce..."

te słowa kar. Stefana Wyszyńskiego stały się mottem tegorocznej IX już naszej pielgrzymki na Jasną Górę. W tym roku było ok. 500 osób reprezentujących 15 szkół z całej Polski.

Jak zawsze zebraliśmy się przed pomnikiem naszego Patrona, tu uczestników pielgrzymki przywitała Iwona Czarcińska - pracownik Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Witając nas mówiła: „Hasło pielgrzymki wiąże się ze 100-leciem odzyskania niepodległości, które przeżywamy. Chcemy od Patrona naszych szkół uczyć się miłości do Ojczyzny, ale też i szacunku do drugiego człowieka, i tego wszystkiego, o czym nauczał Prymas w czasie swojego posługiwania”. Następnie młodzież ze szkoły w Siedlinie w imieniu wszystkich zgromadzonych złożyła kwiaty i znicz, po czym udaliśmy się do auli św. Józefa. Tam spotkaliśmy się z panią Stanisławą Nowicką - świadkiem życia Prymasa, która podzieliła się z nami wzruszającymi wspomnieniami o Kardynale Wyszyńskim. Za tę niezapomnianą przemowę nagrodziliśmy ją gromkimi brawami. Kolejno wystąpił pan Bogdan Miszczak producent filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, który opowiadał o pobycie Prymasa w Komańczy i powstaniu tam Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz o kulisach powstania obrazu o naszym Patronie.

Następnie w asyście pocztów sztandarowych udaliśmy się przed oblicze Jasnogórskiej Pani, aby uczestniczyć we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski - biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Ks. bp witając nas na Jasnej Górze powiedział: „Naprawdę nigdzie nie można lepiej zrozumieć Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego niż tutaj na Jasnej Górze. To właśnie w tym miejscu bije serce Matki Jezusa (…) w tym miejscu bije serce naszego narodu, Polski, a my możemy dodać, i w tym sercu tu na Jasnej Górze bije też serce Księdza Prymasa, i dlatego tu jesteśmy jako rodzina jego szkół, szkół, które noszą jego imię, żeby wpatrzeć się i wsłuchać w to, co mówi do nas Matka Boża, bo tak żył, tak działał, tak myślał Ksiądz Prymas. Przychodził tutaj albo patrzył w kopię Jej cudownego częstochowskiego wizerunku i pytał: powiedz Maryjo, jakie mam podjąć decyzje, podpowiedz mi, jak mam służyć ludziom, Kościołowi, Polsce. I my też przychodzimy tak, jak on, żeby Jej słuchać, żeby nam podpowiedziała, jak mamy żyć, jak mamy tworzyć nasze szkoły, nasze wspólnoty, czego i jak mamy się uczyć”.

W wygłoszonej do nas homilii ks. bp również nawiązał do postawy naszego Patrona, mówił: "Tak, jak Jezus modlił się do swojego Ojca, aby byli jedno, tak Ksiądz Prymas przychodził tutaj do Matki Bożej i prosił Ją, aby Ojczyzna znowu nie pogrążyła się w konflikty i wojny, aby była wolna, aby polskie serca były wolne, nie rozbite (…) Tak bardzo walczył i modlił się o tę jedność, że gotów był nawet na więzienie dla jedności Kościoła, Polski i jedności wewnętrznej człowieka”.

Piękną oprawę muzyczną Mszy Świętej przygotował Zespół Szkół w Głogowie Małopolskim, czytania Szkoła Podstawowa w Manasterzu, a modlitwę wiernych Szkoła Podstawowa w Siedlinie, dary ofiarne złożyli uczniowi Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku.

Ponieważ padał deszcz po Mszy Świętej udaliśmy się z powrotem do auli św. Józefa i tam nastąpiła prezentacja przygotowanych przez szkoły wystąpień „Ślady niepodległości w mojej małej Ojczyźnie”. Prezentacje te zostały przekazane do Domu Pamięci Prymasa jako plenerowa wystawa. Ostatnim punktem pielgrzymki było obejrzenie wystawy w Domu Pamięci Prymasa, złożenie pamiątkowych wpisów w kronice oraz przekazanie dla szkół materiałów dydaktycznych. Życząc sobie szczęśliwego powrotu do swoich domów, złożyliśmy sobie obietnicę, że spotkamy się za rok, a będzie to nasza X, jubileuszowa pielgrzymka.