W dniach 4-6. 10. 2013 r. w Stoczku Klasztornym odbyła się konferencja dyrektorów i nauczycieli szkół prymasowskich. Chcieliśmy uczcić 60. rocznicę aresztowania i mieszczenia Prymasa w Stoczku Klasztornym, przebywając w tym samym miejscu co On.

Konferencja rozpoczęła się radosnym powitaniem i zwiedzaniem klasztoru Księży Marianów, oprowadzał nas kustosz zgromadzenia ks. Wojciech Sokołowski. Wielkie wrażenia wywarła na nas cela Prymasa, można było poczuć w jak bardzo surowych warunkach przebywał. Następnie ks. dr Andrzej Gałka przypomniał moment aresztowania Prymasa, pobyt w Stoczku, Jego oddanie się Matce  Najświętszej i Chrystusowi. Wykład  bardzo nas zainteresował i wzruszył.

Uczniowie ze szkoły podstawowej w Runowie przygotowali i prowadzili nabożeństwo różańcowe, a po nim odprawiona została uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Infułata Adolfa Setlaka, następnie w procesji przeszliśmy do „Kalwarii Prymasa”, krzyża wykonanego przez więźnia ks. S. Wyszyńskiego i S. Skorodeckiego, gdzie odmówiona została modlitwa o beatyfikację Prymasa. Pierwszy dzień konferencji zakończył się refleksjami, rozmowami na temat obecności i znaczenia Kard. S. Wyszyńskiego w naszym życiu osobistym.

W sobotę po Mszy św. udaliśmy się  do kościoła w Świętej  Lipce, zwiedziliśmy sanktuarium oraz wysłuchaliśmy przepięknego koncertu. Naszym głównym celem było lotnisko Wilamowo, skąd Prymas przewożony był samolotem do Prudnika. Włączyliśmy się w obchody Dni Pamięci Prymasa Tysiąclecia: złożenie kwiatów pod obeliskiem, salwa honorowa, prelekcja prof. Jana Żaryna oraz liturgia słowa pod przewodnictwem arcybiskupa- seniora archidiecezji warmińskiej Edmunda Piszcza. Po przyjeździe do Stoczka czekała nas uczta duchowa, arcyciekawe zajęcia z prof. Janem Żarynem, z którym trudno było się rozstać.

W niedzielę po uroczystej Mszy św. odbył się wspaniały koncert, który zakończył oficjalną część naszej konferencji. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy się spotkać w tak wyjątkowym miejscu, oprócz modlitwy, wykładów, zwiedzania ważne jest poznawanie siebie, pogłębianie przyjaźni. Wszyscy stwierdzili, że znowu zabrakło czasu na rozmowy przy herbatce, więc musimy się spotkać, gdzie tym razem…?