„Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch…”

 

14 maja 2014 r. odbyła się VI Pielgrzymka Młodzieży Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na Jasną Górę. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły jako motto słowa piosenki: „Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch…”

Powodem jest przypadająca w tym roku 70 rocznica Powstania Warszawskiego. Spotkanie młodzieży w Częstochowie było okazją do przybliżenia naszej historii i możliwością złożenia hołdu bohaterom, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę, oddając w jej obronie swoje życie, marzenia i ideały.

Patron szkół uczestniczących w pielgrzymce - Prymas Tysiąclecia, także należał do grona powstańców. Był kapelanem powstańczym okręgu Warszawa-Kampinos, szpitala wojskowego w Laskach. Nosił pseudonim Radwan 3. Towarzyszył młodym powstańcom zwłaszcza w najtrudniejszych chwilach. Najbliższa współpracowniczka Kardynała - Maria Okońska, również brała czynny udział w Powstaniu, za co została odznaczona w 2009 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Spotkanie miało rozpocząć się na placu przy Domu Prymasa, ale niestety, deszcz szybko pokrzyżował plany ponad tysiąca uczestników. Przenieśli się więc do Sali o.Kordeckiego przy Klasztorze Jasnogórskim, gdzie młodzież miała okazję obejrzeć program artystyczny o tematyce powstańczej, przygotowany przez szkołę z Białegostoku, wysłuchać wspomnień Marii Okońskiej oraz  spotkać się z powstańcem – Leszkiem Czarcińskim, który w niezwykle poruszający sposób opowiadał o czasach Powstania. Otrzymał oczywiście gromkie brawa. Na zakończenie tej części spotkania uczestnicy odśpiewali piosenkę „Pałacyk Michla”, a wspólne śpiewanie zainicjował chór ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku, pod kierunkiem Pawła Palucha. Następnie wszyscy udali się do Kaplicy Matki Bożej na uroczystą mszę św., a po niej ponownie zebrali się w Sali o.Kordeckiego. Tam z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści kapelana polskich sportowców – ks. Edwarda Plenia, szczególnie o zimowych igrzyskach w Soczi. Po skończonej opowieści, ksiądz kapelan zorganizował konkurs dla uczniów, w którym można było wygrać koszulkę olimpijską, unikatowe znaczki pamiątkowe z olimpiady, fotosy z autografami naszych medalistów i wiele innych. Mogłoby się pojawić pytanie: dlaczego w kontekście wspomnień o bohaterach Powstania Warszawskiego pojawiają się polscy olimpijczycy zimowi? Niech odpowiedzią na to będą słowa Iwony Czarcińskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała S.Wyszyńskiego – organizatora Pielgrzymki: „Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch…. Słowa te wskazują kierunek ku przyszłości. Są wezwaniem, zaproszeniem dla młodych, aby odpowiedzieli sobie na pytanie, co dzisiaj jest bohaterstwem i czy stać nas dzisiaj na nie. Ku czemu mamy wytężać słuch i prężyć ducha?

Patrzmy na Jana Pawła II. Czy bohaterstwem jest dziś świętość? Dziękując za jego kanonizację, przypomnijmy sobie wskazania, jakie zostawił młodym Polakom, szczególnie w przemówieniu na Westerplatte: „Czuwam, to znaczy…”. Czy bohaterstwem jest dziś odważne przyznanie się do Boga i do swojej wiary? Jak zwyczajnie i bez patosu robi to nasz złoty medalista olimpijski Kamil Stoch!” Ideały bohaterstwa, za które podziwiamy powstańców, przybliżyły się do czasów współczesnych,  chociaż dziś na szczęście nie trzeba oddawać życia za Ojczyznę, by stać się bohaterem. Pielgrzymka do Częstochowy była niewątpliwie ważną lekcją patriotyzmu i historii dla młodzieży.