W tym roku obchodzimy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  zorganizowało w dniu 23 września 2014 r. Ogólnopolską  Konferencję Uczniów i Nauczycieli, której celem było uczczenie Powstania. Spotkanie swoim patronatem objęli: Arcybiskup Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz i prezydent miasta stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz – Waltz, a pomoc swoją zadeklarowali:  Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego - Jan Ołdakowski, Naczelnik ZHP – hm.Malgorzata Sinica, Związek Powstańców Warszawskich, Biuro Promocji Poczty Polskiej.  W konferencji wzięło udział 420 uczestników z różnych szkół w Polsce. Łączyło ich jedno – wszystkie noszą imię Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak wiadomo Kardynał Wyszyński był mocno związany z Powstaniem. Był kapelanem powstańczym okręgu Warszawa- Kampinos, szpitala wojskowego w Laskach. Pod pseudonimem „Radwan 3” towarzyszył powstańcom w najtrudniejszych chwilach. 

Konferencja rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Archikatedrze Św. Jana na warszawskiej Starówce. Wszystkie szkoły przybyły z pocztami sztandarowymi. Oprawę muzyczną na najwyższym poziomie zapewnił  chór „Emaus” połączony z chórem Państwowej Szkoły Muzycznej z Leżajska. W czasie Mszy  Św. delegacja uczniów Zespołu Szkół w Chełmie złożyła wiązankę kwiatów przy sarkofagu Kardynała Wyszyńskiego. Młodzież z Zespołu Szkół w Mirczu przyniosła do ołtarza dary ofiarne. Po zakończonej mszy wszyscy  udali się do Katedry Polowej. W tamtejszej sali konferencyjnej spotkanie otworzyła oficjalnie Elżbieta Dmitrowska-Kaduk, prezes Stowarzyszenia Szkół Prymasowskich, która powitała wszystkie przybyłe szkoły, a szczególnie zaproszonych gości: Martę Wójcik – Dyrektora Instytutu Prymasowskiego,  o.Joachima Ciupę – Kustosza Bazyliki o.Bernardynów w Leżajsku oraz Zarząd Stowarzyszenia . Przywitała również i zapowiedziała wystąpienie gościa specjalnego . To uczestnik Powstania – ppułk.Edmund Baranowski, ps.”Jur”, który podzielił się swoimi wspomnieniami, a potem odpowiadał na pytania zaciekawionych uczniów. Po swoim wystąpieniu otrzymał od wszystkich wielkie brawa i gromkie „100 lat”. Delegacja z Zespołu Szkół w Mirczu w imieniu wszystkich uczestników wręczyła Panu Baranowskiemu kwiaty wraz z serdecznymi podziękowaniami za żywą i interesującą lekcję historii. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku – Mikołaj Kycia zaśpiewał wzruszającą piosenkę „Mały Jaś z AK”. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Miasto ruin”, po czym uczestnicy Konferencji otrzymali od organizatorów okolicznościowe upominki. Były to albumy, foldery  i znaczki ufundowane przez Pocztę Polską, kubki, torby i pendrivy z Kancelarii Prezydenta RP oraz przypinki z symbolem Polski Walczącej od Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszyscy opuścili Kurię Polową obdarowani prezentami i udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie czekali na nich przewodnicy oraz słodki poczęstunek. Podzieleni na grupy zwiedzili Muzeum,  posilili się drożdżówkami, herbatą i słodkościami przygotowanymi przez Muzeum i piekarnię z Leżajska. Gorąca herbata chyba wszystkim dobrze zrobiła, bo pogoda nas nie rozpieszczała.

Ostatnim punktem programu była wizyta uczestników Konferencji na Powązkach. Tam czekali na nas wolontariusze z ZHP, którzy wcielili się w role przewodników. Przy pomniku Gloria Victis oddaliśmy hołd poległym powstańcom: uczniowie z Zespołu Szkół w Chełmie oraz Gimnazjum w Zawadzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze.  Konrad Sarzyński z leżajskiej Szkoły Muzycznej odegrał na trąbce „Ciszę”.  Wszyscy wysłuchali też opowieści  harcerzy o znanych powstańcach i razem z nimi odwiedzili groby: „Rudego, „Alka”, „Zośki”, K.K. Baczyńskiego i wielu innych. Był to wyjątkowy moment zadumy i refleksji nad naszą historią.  Spotkanie dobiegało końca. Gdy rozjeżdżaliśmy się do swoich miejscowości,  na niebie ukazała się tęcza i było to piękne zwieńczenie  naszej Konferencji.

Wszystkim uczestnikom Konferencji serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i wspólnie przeżytą lekcję patriotyzmu.

Zapraszamy wszystkie szkoły prymasowskie na nasze wspólne spotkania.