„Idę z Wami łowić ryby Boże”

 

To hasło zgromadziło 13 maja na Jasnej Górze ok. 700 uczestników reprezentujących 26 szkół z całej Polski. 

Pielgrzymka rozpoczęła się przy pomniku naszego Patrona. Tu, w asyście pocztów sztandarowych i dźwiękach werbla złożyliśmy kwiaty i modliliśmy się o beatyfikację Księdza Prymasa. Uczestników pielgrzymki w imieniu organizatorów przywitała pani Iwona Czarcińska wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Głównym punktem pielgrzymki była  odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej. Oprawę liturgiczną zapewniły szkoły: czytanie – Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku,  modlitwę wiernych – Katolicka Szkoła Podstawowa nr 7, dary ofiarne – Szkoła Podstawowa w Manasterzu. Oprawę muzyczną przygotował chór „Emaus” z bazyliki oo. Bernardynów z Leżajska  połączony z chórem Państwowej Szkoły Muzycznej w Leżajsku. 

Ważnym punktem pielgrzymki były spotkania w sali o. Kordeckiego poświęcone poszukiwaniom  historycznych śladów obecności Kardynała Stefana Wyszyńskiego, naszego Patrona i Jego związków z osobami konsekrowanymi, co związane było z Rokiem Życia Konsekrowanego. Z uczestnikami pielgrzymki spotkali się: o. Faustyn, franciszkanin z Prudnika, gdzie więziony był ks. Prymas; s. Lidia, franciszkanka z Lasek, gdzie nasz patron ukrywał się w czasie wojny i posługiwał w zakładzie dla niewidomych oraz doktor Helena Pyz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego pracująca w Indiach w ośrodku Jeevodaya  dla dzieci z rodzin trędowatych. Z kolei o. Wojciech, paulin z Jasnej Góry opowiadał zebranym o pobytach Księdza Prymasa w  sanktuarium Królowej Polski.

Część artystyczną tegorocznej pielgrzymki zaprezentowali uczniowie gimnazjum w  Prudniku.

Na pielgrzymce obecna była pani Elżbieta Dmitrowska Kaduk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a gościem honorowym był Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko.