To hasło Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów i Nauczycieli Szkół noszących imię Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się 26 października br. w WSPiA w Rzeszowie. Organizatorem spotkania byli Podkarpacki Kurator Oświaty, Instytut Prymasowski, Centrum Myśli Jana Pawła oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, której przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Księdza arcybiskupa w imieniu uczestników konferencji przywitał uczeń SP nr 3 w Leżajsku Wojtek Polak. Ksiądz prymas w swojej homilii mówił: „Szkoła to szczególne miejsce kładzenia fundamentów pod przyszły gmach życia… Zarówno św. Jan Paweł II jak i ks. kard. Stefan Wyszyński byli niezwykle wrażliwi na dzieło wychowania nowych pokoleń. Prymas Tysiąclecia na postawione przez siebie pytanie: „O jakich ludzi w Polsce i na świecie chodzi? Odpowiadał: chodzi o ludzi nie tyle silnych pięścią, co mocnych sercem. Nie tyle potężnych, ile miłujących. Nie tyle głośnych, ile uspokajających. Chodzi o nowych ludzi na nowe czasy. Ludzi otwartych i twórczych zarazem, odważnych i wrażliwych, zaangażowanych i odpowiedzialnych”. Prymas Polski podkreślał potrzebę towarzyszenia młodemu człowiekowi w procesie wychowania, dawania mu niepodważalnych autorytetów. Podkreślał potrzebę służby wspólnocie szkolnej, wyczulenia na dobro Ojczyzny oraz uczenia odpowiedzialności za przyszłość.
We Mszy Świętej uczestniczyły również poczty sztandarowe z SP nr 3 w Leżajsku i SP w Jasionce, a przedstawiciele uczniów z SP nr 3 w Leżajsku nieśli dary ofiarne.
Po nabożeństwie rozpoczęła się konferencja z udziałem Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Pani Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego, Pani Małgorzaty Rauch Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Pana Władysław Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego, Biskupa Jana Wątroby Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, Emilii Błaszak dyrektora Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta RP, Marty Wójcik dyrektora Instytutu Prymasowskiego, Michała Senka dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Elżbiety Dmitrowskiej Kaduk prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Konferencję rozpoczął wykład programowy Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Zwrócił on uwagę na ogromną rolę rodziców w kształtowaniu postawy młodego człowieka, a wychowanie młodego pokolenia jest wspólną sprawą nie tylko rodziny, ale i wychowawców, nauczycieli, państwa, a także kościoła.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zauważyła, że „proces wychowania młodzieży można porównać do budowy domu. Trwałość tego budynku zależy od jego fundamentów, które mogą znajdować się na piasku, albo na skale. Zakotwiczenie młodego człowieka w systemie wartości, zwłaszcza wartości chrześcijańskich daje mu siłę, aby oprzeć się wiatrom przeciwności losu (…) Młody człowiek z dobrym fundamentem wartości wie, że trzeba wymagać od siebie najwięcej, choćby inni nie wymagali”.
W programie konferencji znalazły się również panele dyskusyjne "Wprowadzenie w świat wartości - w centrum uwagi współczesnej edukacji" oraz "Współczesne dylematy wychowania do wartości". W panelu pierwszym przedstawiono świadectwo o Helence Kmieć wolontariuszce, absolwentce szkoły im. ks. Stefana kard. Wyszyńskiego w Libiążu. Ciekawe świadectwo o życiu Prymasa przedstawiła Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie oraz Norbert Szczepański prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Psychiatrii "DREWNICA" w Warszawie.
Gośćmi panelu drugiego byli: Joanna Baran – aktorka rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej, Zbigniew Niemczycki – biznesmen, Michał Turek – dziennikarz Radia Plus z Gdańska. Moderatorem dyskusji była hm. Małgorzata Sinica - naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego z Głównej Kwatery ZHP w Warszawie.
Na zakończenie konferencji zaprezentowane zostały działania wychowawcze szkół inspirowane etosem patronów z przykładami dobrych praktyk. Wręczono również nagrody przyznane w Wojewódzkim Konkursie Podkarpackiego Kuratora Oświaty „Nauczyciel wychowujący do wartości”.
Podczas konferencji każda szkoła otrzymała pierwszy kolekcjonerski polski banknot wyemitowany przez Narodowy Bank Polski dla upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II, ze słynną pietą- Jan Paweł II i Kardynał Stefan Wyszyński. Uczestnicy konferencji otrzymali też pomoce dydaktyczne oraz książki związane z Patronami Szkół.