W dniach 29 - 30 maja 2006 r. w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Zlot Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dla uczczenia 25 rocznicy Jego odejścia do Domu Ojca. Wzięło w nim udział 110 szkół z całej Polski noszących imię Prymasa Tysiąclecia, nie byli to jednak wszyscy, gdyż szkół takich jest 200. Z województwa podkarpackiego przyjechali na zlot przedstawiciele następujących szkół: Zespół Szkół w Głogowie Młp, Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Młp., SP w Woli Rafałowskiej, SP Nr 3 w Leżajsku, Gimnazjum Nr 1 w Nisku, Gimnazjum Nr 1 w Przeworsku, Gimnazjum Nr 2 w Zagórzu. Przybyli również przyjaciele tych szkół: księża, przedstawiciele kuratoriów, burmistrzowie i wójtowie. Podkarpackiego Kuratora Oświaty reprezentowała Pani Krystyna Czubara, starszy wizytator KO.
Mottem Zlotu stały się słowa Prymasa "Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla kościoła czynię dla niej".
Zlot rozpoczął się 29 maja w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Podczas części oficjalnej na scenę wprowadzono 110 sztandarów szkół prymasowskich, były okolicznościowe przemówienia dostojnych gości, wspomnienia świadków oraz fragmenty filmu "Non possumus".
W części artystycznej młodzież gimnazjalna pokazała spektakl słowno - muzyczny poświęcony Księdzu Prymasowi oraz Jego rozważaniom o miłości.
W Pałacu Kultury i Nauki odbyły się również warsztaty dla uczniów i seminarium dla nauczycieli. Nauczyciele zastanawiali się jak wychować młodzież do patriotyzmu. Gościem seminarium był prof. o. Jacek Salij, który wygłosił bardzo mądry i aktualny wykład "Wychowanie do patriotyzmu". Wystąpienie spotkało się z żywym przyjęciem i wywołało głęboką dyskusję. Wystąpił również prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Księdza Kardynała Wyszyńskiego dyrektor Zespołu Szkół w Głogowie Młp. Tadeusz Jadam, który mówił o potrzebie i celu integracji szkół, wzajemnej pomocy, dzieleniu się doświadczeniem oraz opracowaniu modelu wychowania młodego człowieka.
Uczniowie rozważali natomiast zagadnienie patriotyzmu, jak go rozumiał ich Patron i czy dzisiaj można być prawdziwym patriotą. Pracowali w pięciu grupach i zajmowali się następującymi problemami:
•poznawanie dziejów Polski,
•kultywowanie tradycji i zwyczajów ze szczególnym umiłowaniem ziemi ojczystej i szacunku do chleba,
•troska o kulturę ojczystą, która wyraża się dbałością o piękno i czystość języka oraz odpowiedzialnością za słowo,
•walka z wadami narodowymi,
•rola rodziny, istota więzi rodzinnych.
Atmosfera na warsztatach była cudowna, wszyscy pragnęli pogłębić swoje wiadomości oraz przeżyć więź duchową.
O godzinie 1900 odbyła się msza św. w Archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela pod przewodnictwem J.E. Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski oraz wspólna modlitwa przy Grobie Kardynała Wyszyńskiego z prośbą o rychłą beatyfikację.
Potem nastąpił uroczysty przemarsz wszystkich uczestników I Ogólnopolskiego Zlotu pod pomnik Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Marsz był bardzo wzruszający i piękny, jeden za drugim szło 110 sztandarów, setki uśmiechniętych uczniów, nauczycieli i przyjaciół. Przy pomniku odbył się Apel Jasnogórski, odśpiewane zostały pieśni maryjne i patriotyczne oraz złożone kwiaty. Nikt nie krył radości i wzruszenia.
W drugim dniu zlotu, 30 maja 2006 r. przedstawiciele szkół spotkali się z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, który gratulował młodzieży wybitnego i godnego Patrona oraz dowiedział się o działaniach szkół prymasowskich. Odbyło się również spotkanie z sekretarzem stanu Mariuszem Błaszczakiem szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, tam rozdane zostały nagrody dla laureatów konkursów i szkół szczególnie wyróżniających się w przygotowanie zlotu.
Dzień ten poświęcony był również zwiedzaniu Warszawy, podążaniu ścieżkami i śladami patriotyzmu. Młodzież udała się między innymi do: Muzeum Powstania Warszawskiego, Belwederu, Królewskich Łazienek, Sejmu i Senatu.
I Zlot Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przebiegał w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Wszyscy wyglądali radośnie, jakby opromienieni wewnętrznym pięknem. Spotkania, warsztaty i przedstawienia zmuszały do refleksji i wniosków. Uczestniczy zlotu rozstali się z żalem, ale i gorącym postanowieniem, że to początek wspólnej pracy i pragnieniem ponownego spotkania, może już za rok na następnym zlocie.
Zainteresowane współpracą szkoły prosimy o kontakt z prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego panem Tadeuszem Jadamem - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel./fax. 017- 85 17 227.