16 maja 2012 roku na Jasnej Górze po raz czwarty spotkały się szkoły noszące imię Kardynała Stefa Wyszyńskiego. Pielgrzymi przybyli z różnych regionów Polski, by wspólnie pomodlić się przed obliczem Czarnej Madonny.

Uroczystości rozpoczęły się posadzeniem buku kardynalskiego przy Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia. Następnie w sali ojca Kordeckiego odbyło się spotkanie ze świadkiem życia i posługi kardynała Stefana Wyszyńskiego Feliksem Folejewskim, który przez wiele lat z nim współpracował. W swoim wykładzie nawiązał on do dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia i podkreślił rolę integracji szkół noszących jego imię szczególnie w miejscu dla niego tak ważnym, jak Jasna Góra. Przypomniał też, jak ważni dla Kardynała byli ludzie młodzi, których darzył szczególną uwagą i miłością.

Mszy Świętej przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej przewodniczył bp Jan Wątroba, który w homilii mówił:

„My tu wszyscy obecni, myślę, nie tylko uczniowie, wychowawcy szkół im. Ks. Prymasa Tysiąclecia, ale wszyscy tu obecni jakoś przy nim się jednoczymy, tak, jak naród się przy nim jednoczył przed laty, gdy on prowadził Kościół polski w czasie bardzo trudnym dla Ojczyzny”.

 

Następnie uczestnicy pielgrzymki na czele z pocztami sztandarowymi szkół przeszli pod pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie złożyli kwiaty i modlili się o rychłą beatyfikację Patrona. Uroczystości zakończyły się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.