W bieżącym roku kalendarzowym przypada: 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci jednego z największych Polaków XX wieku - Kardynała Stefana Wyszyńskiego – i nazywanego Prymasem Tysiąclecia. 

Jesteśmy dumni, że nasz wielki Patron w niedzielę 12 września został ogłoszony przez Kościół błogosławionym co wiąże się z całkowitą pewnością, iż mamy w niebie wielkiego orędownika spraw Ojczyzny, Kościoła i naszych spraw uczniowskich. 

Aby podkreślić doniosłość tego wydarzenia dla naszej społeczności szkolnej, 10 września przy pomniku kard. Wyszyńskiego w naszym mieście zgromadziła się dyrekcja szkoły wraz z przedstawicielami grona pedagogicznego i uczniów, aby w uroczystym apelu złożyć kwiaty pod pomnikiem tego Wielkiego Polaka i równocześnie patrona naszej szkoły. 

Bogu niech będą dzięki za dar beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego. 12 września 2021 r. to piękny dzień dla całego Kościoła w Polsce. Dzień oczekiwany od dawna. Oczekiwany tym bardziej, że zaplanowana wcześniejsza czerwcowa data beatyfikacji w roku 2020 została odwołana. 

Udział w uroczystości beatyfikacji i bliskość tych wydarzeń to okazja, aby nabrać nowej mocy i duchowej siły na te niełatwe czasy, bowiem Prymas w chwili dziejów kiedy przyszło mu pasterzować Kościołem w Polsce dał się poznać jako nieustępliwy i nieustraszony obrońca wiary i Kościoła katolickiego w naszej ojczyźnie. Znamienne jest to, że prymas w swoim nauczaniu przewidział wiele zagrożeń, które dziś obserwujemy, m. in.: walkę z rodziną, brak poszanowania dla wartości, kłótnie i spory. 

Inspirujące jest to, że w kluczowym momencie wyrzekł odważne: "Non possumus". Nie można było sprzedać Jezusa, Kościoła za judaszowe srebrniki czy namiastkę świętego spokoju. Kardynał przeszedł przez tę szkołę trudu, cierpienia i wyrzeczenia niezłomnie – co jest i dla nas doskonałą lekcją wierności. 

Dlatego tym bardziej dzięki beatyfikacji widzimy w nim „ojca narodu”, człowieka, który się nie lęka. On nad wszystko ukochał Boga i swoją ojczyznę Polskę. Dziś przede wszystkim potrzeba nam odwagi, żeby nie ulegać taniej propagandzie i kultowi świata. Prymas pokazuje nam, że dobro zawsze zwycięża, że dobro jest większe.

Wszyscy jesteśmy dumni, że nasz wielki Patron - Prymas Tysiąclecia jest już ogłoszony przez Kościół błogosławionym, co wiąże się z całkowitą pewnością, iż mamy w niebie wielkiego orędownika spraw Ojczyzny, Kościoła i spraw uczniowskich. Chcemy spoglądając często na życie i nauczanie Prymasa Tysiąclecia i wszyscy uczyć się jaką drogą powinniśmy iść każdego dnia – drogą miłości Boga, Ojczyzny i troski o drugiego człowieka.  

Obecność delegacji z naszej szkoły była i jest nadal szczególnym wyróżnieniem, gdyż wiadome było, że ze względu na pandemię w uroczystości weźmie udział niewielka grupa osób reprezentujących poszczególne diecezje. 

Ks. Michał Polański 

Głogów Małopolski